Blog
E-commerce – obowiązki przedsiębiorców sprzedających online
Wraz z dynamicznym rozwojem e-commerce oraz rosnącą popularnością zakupów internetowych, przepisy prawa konsumenckiego ewoluują, aby lepiej chronić interesy konsumentów. Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż online…
Czy można zmienić pozew o rozwód w toku sprawy?
W trakcie postępowania rozwodowego może pojawić się konieczność zmiany treści żądania, np. w zakresie wnioskowanych alimentów, opieki nad dziećmi, a nawet samego sposobu rozwiązania małżeństwa…
Skuteczna windykacja należności – co to i na czym polega?
Jak skutecznie windykować należności? To zjawisko budzi wiele emocji wśród przedsiębiorców i osób, które zmagają się z niewypłacalnym dłużnikiem. Warto pamiętać, że odzyskiwanie długów to proces, który wymaga…
Ochrona sygnalistów – Co? Jak? Kiedy?
W dniu 24 czerwca 2024 roku ogłoszono w Dzienniku Ustaw ustawę o ochronie sygnalistów, która wejdzie w życie 25 września 2024 r. To kluczowy krok w polskim systemie prawnym, który zmienia sposób zarządzania…
Stwierdzenie nabycia spadku, co powinieneś wiedzieć?
Śmierć bliskiej osoby to moment, w którym nie tylko musimy zmierzyć się z emocjonalnymi wyzwaniami, ale również z różnymi prawnymi formalnościami, w tym z kwestiami spadkowymi. Jednym z kluczowych…
Zasiedzenie nieruchomości w dobrej lub złej wierze
Zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze i w złej wierze to zagadnienia prawa, które mają znaczący wpływ na stabilizację stosunków własnościowych. Mechanizmy te pozwalają na uznanie stanu faktycznego…
Jak można ogłosić upadłość konsumencką?
Na czym polega upadłość konsumencka? To formalny proces sądowy, który umożliwia osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej, całkowite zwolnienie ze swoich długów i odzyskanie kontroli nad finansami…
5 kluczowych zalet stałej obsługi prawnej firm i spółek
W dzisiejszym skomplikowanym i dynamicznie zmieniającym się świecie, każda licząca się firma oraz spółka musi stawiać czoła różnorodnym wyzwaniom prawnym. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorstw korzysta, bądź planuje…
Przesłuchanie małoletniego w praktyce
Przesłuchanie dziecka w charakterze świadka niemal zawsze budzi wiele emocji. Niemniej jednak należy wskazać, że postępowanie cywilne dopuszcza możliwość przesłuchania w charakterze świadka. Jako radca prawny bardzo często pomagam w zrozumieniu procedur oraz praw….
Udziały w majątku wspólnym
Co do zasady udziały w majątku wspólnym są równe – pół na pół. Należy o tym pamiętać przy podziale majątku wspólnego, z którym muszą zmierzyć się rozwiedzeni małżonkowie. Jak od każdej zasady, tak i od tej istnieją wyjątki.
Szybki rozwód w 8 dni? Jest to możliwe?
Ostatnio znalazłam w Internecie stronę, która wprawia odbiorców w przekonanie, że można uzyskać rozwód w 8 dni. Czy oby na pewno tak jest? Od czego zależy czas trwania takiego postępowania?
Jak uzyskać odszkodowanie za błąd lekarski?
Jak uzyskać odszkodowanie za błąd lekarski? Takie zdarzenie to sytuacja, w której działania lub zaniechania personelu medycznego nie odpowiadają ustalonym standardom opieki zdrowotnej…
Ile kosztuje rozwód
Jakie koszty mogą wiązać się z rozwodem. Na jaką kwotę należy przygotować się myśląc o rozwodzie. Koszty te należy podzielić na dwie grupy: koszty należne dla Sądu oraz koszty radcy prawnego czy też adwokata. Zacznijmy od kosztów sądowych. Zawsze powtarzam…
Przekształcenie JDG w Sp. z o. o.
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o. o.) jest procesem, który wymaga starannego przygotowania oraz zrozumienia przepisów regulujących tę kwestię. Zanim jako przedsiębiorca podejmiesz decyzję o takiej zmianie…
Alimenty – kiedy podwyższyć
Alimenty, czyli świadczenia na utrzymanie dziecka, to temat, który często staje się przedmiotem zainteresowania i niejednokrotnie budzi wiele wątpliwości. Jako radca prawny często odpowiadam na to samo pytanie, kiedy można podwyższyć alimenty?
Zachowek ważne informacje
Zachowek to instytucja prawa, która umożliwia osobom uprawnionym korzystanie z części spadku, jeśli zostali pominięci w testamencie spadkodawcy. Jest to prawo, którego skorzystanie wymaga odpowiedniego działania w określonym…
Rozwód z winą czy bez
Rozwód jest zawsze sytuacją emocjonalnie i prawnie złożoną. Wywołuje szereg dylematów, które determinują jego przebieg. Jednym z kluczowych wyborów, które stoją przed parą decydującą się na rozwód jest kwestia orzekania o winie lub braku winy….
Upadłość konsumencka – etapy procesu i korzyści
Upadłość konsumencka to instytucja prawna, która w pewnym sensie daje osobom zadłużonym szansę na rozpoczęcie swojego życia od nowa. Pozwala nie tylko na odbudowanie swojej sytuacji finansowej, ale i …
Podział majątku po rozwodzie – lepiej wiedzieć
Tym razem przyszedł czas, aby napisać kilka słów o podziale majątku. Potrafi on niekiedy budzić dużo więcej emocji, aniżeli sam rozwód. Ostatnio jedna z klientek powiedziała mi, że prawdziwą naturę swojego małżonka poznaje się przy…
Wypowiedzenie najmu nieruchomości komercyjnych w pigułce
Możliwość wypowiedzenia umowy najmu stanowi niekiedy kluczowy element umowy. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji, gdy któraś ze stron nie jest zainteresowana dalszym trwaniem umowy i chciałaby…
Obsługa prawna firm – co zlecić prawnikowi
Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa to niezwykle wymagające zadanie, które wiąże się z koniecznością posiadania szerokiego zakresu umiejętności i zaangażowania. Wciąż przybywa coraz więcej regulacji prawnych…
Rozwód – co warto wiedzieć
Rozwód jest trudnym i złożonym procesem, który może dotknąć wiele aspektów naszego życia. W Polsce reguluje te sprawy ustawa z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Poniżej przedstawiam niektóre kluczowe kwestie, które warto…
Kontakt
Kancelaria Radcy Prawnego
Anna Chabiera
NIP: 7671660483
REGON: 365681550
Tel. 795 219 070
e-mail: kancelaria@radca-chabiera.pl
Adres: Kossaka 51/5L
64-920 Piła